Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Przed usunięciem wgniecenia
Przed usunięciem wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Efekt po usunięciu wgniecenia
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania
Zestawy PDR do usuwania wgnieceń bez lakierowania

Artykuły

Sposoby naprawiania wgnieceń w aucie

03.11.2022
naprawa blachy

Wgniecenia w aucie to uciążliwy problem. Od estetycznych niedogodności po poważne uszkodzenia karoserii, usuwanie wgnieceń w aucie jest jednak możliwe i może okazać się proste. Kiedy po silnym gradobiciu lub stłuczce naprawa tego typu będzie konieczna, warto znać podstawowe sposoby naprawiania wgnieceń w aucie, z których możemy skorzystać.

Na czym polega usuwanie wgnieceń PRD?

Usuwanie wgnieceń PDR najlepiej sprawdzi się w przypadku małych uszkodzeń. Metoda ta może okazać się więc najlepsza w przypadku uszkodzenia karoserii po gradobiciu. Może być to przykład sztandarowy, ponieważ PDR jest metodą na bezinwazyjne usuwanie wgnieceń, która szybko ma przywrócić pojazd do ładu, nie obniżając jego wartości. Dzięki temu zdarzenia przypadkowe, takie jak grad czy nadmiernie zbierający się śnieg na dachu, nie powinny zapisać się w historii pojazdu na długo, tym samym nie powinny sprawić problemu przy ewentualnej sprzedaży.

Warto wspomnieć również, że PDR (Paintless Dent Repair) nie wymaga zdejmowania elementów karoserii. Jest to więc sposób na to jak usunąć wgniecenia w aucie, który nie powinien zająć dużo czasu. Taka naprawa wgniecenia w aucie jest również bezpieczna dla lakieru. Przed zdecydowaniem się na podobną naprawdę warto jednak upewnić się, że fachowiec, do którego się udajemy, jest osobą doświadczoną na tym polu. Będzie to istotne podczas samej naprawy, ponieważ bezinwazyjne usuwanie wgnieceń bez lakierowania wykonane przez specjalistę, może znacznie obniżyć koszt naprawy, w porównaniu do standardowej naprawy blacharskiej.

Usuwanie wgnieceń PDR może się więc sprawdzić najlepiej w przypadku wgnieceń spowodowanych przez czynniki atmosferyczne, delikatne stłuczki czy niegroźnych aktów wandalizmu. Zastanawiając się, ile kosztuje naprawa wgniecenia w aucie tą metodą, średnio można zakładać niższy koszt, ponieważ jest to proces, który nie wymaga szpachlowania ani lakierowania.

Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń większego rozmiaru

Zastanawiając się, jak pozbyć się wgniecenia w aucie, które okazało się za duże na usuwanie wgnieceń PDR, warto rozważyć naprawę panelową. Sposób ten to również bezinwazyjne usuwanie wgnieceń w aucie, które najczęściej stosowane jest do uszkodzeń większego rozmiaru, dalej ingerując tylko minimalnie w strukturę karoserii. Metoda ta może sprawdzić się w przypadku większych stłuczek, które można by zakwalifikować do klasycznej naprawy blacharskiej.

Warto wspomnieć, że wyciąganie wgnieceń w aucie z wykorzystaniem naprawy panelowej jest również relatywnie tanie, ponieważ nie wymaga demontażu elementów karoserii, szpachlowania ani lakierowania. Zastanawiając się, ile kosztuje naprawa wgniecenia w aucie tym sposobem, należy pamiętać o tym, że jest on również szybszy od zwykłej naprawy blacharskiej.

Zasada działania tej naprawy wgnieceń w aucie jest podobna do usuwania wgnieceń PDR, ale powierzchnia robocza jest nieco większa. Sposób ten polega na bezinwazyjnym przymocowaniu punktów zaczepienia do karoserii, a następnie wyciągania ich odpowiednimi narzędziami. Dzięki temu możliwa jest naprawa, która nie naruszy kluczowych punktów konstrukcyjnych karoserii.

Jak usunąć duże wgniecenia w aucie?

Usuwanie dużych wgnieceń możliwe jest również z wykorzystaniem standardowych i najprostszych metod blacharskich. Najczęściej naprawa wgniecenia w aucie tym sposobem opiera się jednak na zdemontowaniu elementu karoserii. Powoduje to, że jest to bardziej czasochłonne i mniej bezpieczne do przeprowadzenia przez laika. Końcowo wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia, ale z zasady, używanie wgnieceń najprostszą metodą, opiera się na wypychaniu blachy od środka. Ta metoda ma większe prawdopodobieństwo do pozostawienia po sobie śladów na karoserii. Przy manewrowaniu młotkiem i innymi narzędziami, istnieje również większa szansa na uszkodzenie lakieru.

Kiedy wyciągnąć wgniecenia w aucie samemu?

Jeśli jednak stwierdzimy, że jesteśmy wystarczająco kompetentni, aby usunąć wgniecenie samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować metod domowych. Wszystko będzie zależało tu od naszej znajomości samochodu oraz podstawowych praw fizyki. Jedną z domowych metod na to jak pozbyć się wgniecenia w aucie, jest silne ogrzewanie fragmentu blachy, którą następnie należy gwałtownie schłodzić. Ten „szok termiczny” może spowodować, że odkształcona blach przyjmie formę zbliżoną do pierwotnej.

Kolejnym sposobem na domową naprawę wgnieceń może być masowanie blachy od jej wewnętrznej strony. Wymaga to jednak dostępu do wnętrza karoserii, a więc często umiejętności zdjęcia jej elementów. Warto również pamiętać, że podobna naprawa wgniecenia w aucie może pozostawić po sobie ślady oraz nie musi przywrócić karoserii do jej pierwotnego kształtu. Bezpieczeństwo takiej naprawy może być więc niższe, niż w przypadku skorzystania z usług fachowca.

Zastanawiając się więc jakie są sposoby naprawiania wgnieceń w aucie, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rozmiar uszkodzenia. Dobrym sposobem na to jak pozbyć się wgniecenia w aucie, które nie są duże, może okazać się usuwanie wgnieceń PDR. Sposobem na to jak usunąć wgniecenia w aucie, które są odrobinę większe, może być naprawa panelowa. Poza tym sprawdzić się mogą również metody domowe lub standardowa naprawa blacharska, ale są to jednak sposoby obarczone większym ryzykiem utraty wartości samochodu.